Víme, co je právě trendy...

... a povíme to i vám! Plazmové televize, mobilní telefony, ale i pračky, vysavače, kuchyňské spotřebiče a výrobky pro péči o krásu a zdraví se neustále mění a zdokonalují. Pomůžeme vám lépe se orientovat v novinkách na českém trhu. Můžete se inspirovat tipy na dárky nebo s námi vybrat nový spotřebič podle vašich představ.

Jak vybrat automatickou pračku?

2013-07-31_113346Dosloužila Vaše milovaná pračka a teď sháníte náhradnici, která zalepí prázdné místo po ní vzniklé v koupelně? Nebo si jen chcete dopřát většího komfortu při praní a tak se poohlížíte po typu s lepšími pracími schopnostmi, než má váš současný model? Ať tak či tak, pojďte se podívat, z čeho je možné vybírat, podle čeho se rozhodovat a na co si dát určitě pozor.

 

 

Z boku nebo svrchu?
Prvním kritériem výběru by bez jakýchkoli pochyb mělo být hlavní tělo pračky. Volte s ohledem na to, kde bude přístroj umístěn, kolik místa jste mu ochotni vyčlenit, popřípadě co vám více vyhovuje nebo na co jste již zvyklí. U praček s horním plněním se setkáváme s užšími rozměry (45 cm), ale o to většími požadavky na prostor nad pračkou, který musí umožnit pohodlné otevření víka i bezproblémovou manipulaci s prádlem. Naopak pračky s bočním plněním mohou působit robustněji, avšak nabízejí mnohem širší možnosti umístění. Jejich dvířka jsou často nenastavitelná z otvírání vlevo na vpravo a naopak. Nenechte se zmást často uváděným mylným tvrzením, že u horního plnění je možné bezproblémově přerušit již započatý prací cyklus a doplnit zapomenuté prádlo. Není tomu tak. Elektronické nastavení je nutné přerušit u obou typů a výrobci se shodují v doporučení tak nečinit, případně pračku poté restartovat a spustit praní znovu.

Úspora
Dalším velice důležitým kritériem je celková úspora. Ať už jde o úsporu spotřeby energií, vody či pracích prostředků. Vždy upřednostňujte kategorie A nebo A+ před těmi ostatními. Investice do dražšího výrobku z této řady se vám brzy začne vyplácet při nižších platbách za elektřinu.

Velikost vs. účinnost
Objem pracího bubnu pračky je opět ryze individuální volbou. Na trhu najdete malé pračky, do kterých se vejdou maximálně 3 kilogramy prádla, standardními 5 kilogramy, ale i pračky mnohem větší, v nichž zvládnete vyprat i na skutečně početnou rodinku. Tyto modely mají kapacitu až 7 kilogramů. Dále se zaměřte na požadovanou účinnost praní, kterou, ač je to může zdát zvláštní, uvádí už přímo výrobce u produktu. A vy díky ní víte, zda budete mít prádlo z jeho pračky vyprané na výbornou, chvalitebnou nebo hůře.

Odstřeďování a všelijaké vychytávky

Ani u odstřeďování nebudete ušetřeni volby. Zde je asi hlavním rozhodovacím prvkem to, jestli vlastníte sušičku prádla. V takovém případě využijete pračku s co nejvyššími otáčkami, a jelikož se zkracuje doba potřebná na následný chod sušičky na prádlo, šetříte. Při předpokladu běžného sušení prádla úplně postačí mnohem nižší otáčky, které na druhou stranu nemají vliv na životnost materiálu oblečení, jež může být zkrácena právě neúměrnou volbou otáček. Nezoufejte. Otáčky a mnohem více funkcí můžete regulovat pomocí přednastavených pracích módů anebo si je sami nastavit v rámci manuálního nastavení. Možností je skutečná záplava. Záleží na každém zvlášť, aby si zhodnotil, jestli u pračky využije pouze základní výbavu, nebo jestli se mu vyplatí připlatit si např. za program pro praní funkčního sportovního prádla.

Cena
Jako poslední kritérium výběru zmíním cenu. Mějte na paměti, že levnější pračka nemusí nutně znamenat lepší koupi. Výrobce musel někde ušetřit a to někde bývá ve většině případů materiál. Není se potom čemu divit, že už měsíc po uplynutí záruční lhůty, musíte do servisu a pračka se rázem stává dražší, dražší a dražší. Dle názoru odborníků neprohloupíte koupí jakékoli pračky v cenové kategorii od 10 tisíc korun.