Jak na výběr ledničky?
Stojíte před situací, kdy vybíráte svou první lednici? Odešla vám ta, kterou jste si koupili už před lety? Renovujete a potřebujete sladit běžně bílý vzhled s ostatním vybavením kuchyně? Ať už jste se rozhodli pro koupi nové ledničky z jakéhokoli důvodu, pomůžeme Vám a poradíme, na co se při výběru vhodné ledničky zaměřit, podle čeho vybírat a čeho se naopak vyvarovat.
Kombinovaná, americká či vestavná?
Na trhu se můžeme setkat jednak s volně stojícími ledničkami, mezi nimiž je výběr o něco širší než mezi ledničkami vestavnými. Vestavné spotřebiče jsou určené k zabudování přímo do vaší kuchyňské linky, dvířka lednice tak budou stejné jako zbytek skříněk v kuchyni. Pro zabudování do skřínek vždy používejte vestavné spotřebiče, volně stojící k tomu nejsou uzpůsobené.
Lednice vestavné i volně stojící pak lze sehnat v podobě jednoduchých monoklimatických lednic bez mrazící části nebo spotřebitelsky asi nejoblíbenějších kombinovaných chladniček s mrazničkou. Hitem jsou tzv. americké Side by side dvoudveřové ledničky, které uspokojí i toho nejnáročnějšího uživatele. Mají lednici vedle chladničky a opravdu velkorysí prostor pro vaše potraviny. Disponují speciálními doplňky pro chlazení nápojů, výrobu ledu či ledové tříště. Někdy se vyrábí v luxusní variantě s prosklenou vinotékou.
Dost prostoru pro všechny
Velikost kupované ledničky nezávisí pouze na počtu členů rodiny, ale především na jejich stravovacích návycích. Berte vždy v potaz, zda nakupujete jednou týdně velké množství potravin, či doplňujete stav zásob v průběhu celého týdne. Potom Vám totiž postačí mnohem menší prostor. Zanedbatelné nejsou ani možnosti kuchyně, pro kterou je lednice určena. Obecně vzato se za adekvátní považuje prostor chladničky okolo 90 litrů na osobu.
Co se skrývá za dveřmi?
Zaměříme se hlavně na poličky, které jsou poslední dobou vyráběny hlavně ze skla či tvrzeného plastu. Výhodou je, že se případně vylité tekutiny drží pouze na jedné poličce a nestékají do spodních pater, jak jsme tomu byli zvyklí u mřížkových polic. Ty jsou však také k dostání. Další, na co bychom si měli dát pozor, je rozložení přihrádek na dveřích. Zde bývají prostory určené pro uchovávání vajec, aromatických potravin, nápojů apod. Rozhodujte i podle šuplíků na ovoce a zeleninu, které mohou být nejen čiré ale také neprakticky neprůhledné. Řada lednic disponuje speciálními přihrádkami na uzeniny, kde je automaticky udržována nižší teplota, která zajistí delší trvanlivost těchto potravin.
Jak ušetřit aneb energetická třída
Při výběru se můžeme setkat se spotřebiči v rozmezí tříd A až G, z nichž druhá uvedená představuje skutečného energetického „žrouta“. Krajní varianta se však týká spíše ledniček pořízených před dvaceti lety, které stále slouží, ale je líto vám je vyhodit. S ohledem na to, že je lednička v chodu 365 dní v roce, vyplatí se zde více než jinde investovat do energeticky přívětivého výrobku. Za ten se dají považovat typy tříd A++ až B, které mohou ročně ušetřit i tisíce korun. Mějte na mysli, že ušetřit se dá i vhodným umístěním lednice. Mnohem méně energie spotřebuje bezpochyby ve větší vzdálenosti od radiátorů, vařičů či trouby.
Kolik kompresorů? Jeden? Dva?
Opět záleží čistě jen na Vás a Vašich individuálních potřebách. Dva kompresory umožňují vlastní energetické řízení, jak pro mrazící část, tak pro chladničku. V případě potřeby lze také chladničku zcela vypnout, aniž by byla jakkoli omezena funkce mrazáku. Jeden kompresor naopak představuje energetickou úsporu, avšak v případě, absence technologie No frost (viz níže), tak nelze jednu z částí lednice samostatně odstavit. Dva kompresory také využijete, pokud lednici chcete umístit do studenější místnosti v domě, např. do chodby, kde teplota v zimě klesá pod 5 °C. Lednice s jedním kompresorem by v takových podmínkách mohla rozmrznout, dva kompresory si s tímto tepelným rozdílem hravě poradí.
Design versus cena
Drtivá většina ledniček je stále typicky bílých. Lze si však pořídit i jinak jakkoli barevnou ledničku. Často se setkáváme s moderním nerezovým vzhledem, který může být buď skutečně kovový nebo pouze v levnější verzi imitovaný. Setkat se můžeme i se zrcadlovým či černým skleněným povrchem. Posledně jmenované patří mezi nejdražší typy. Jednoduše řečeno, čím nevšednější vzhled a rozmanitější výbava, tím vyšší cenová kategorie. V dnešní době lze pořídit ledničku za 4 tisíce korun, ale třeba i za 100 tisíc korun. Záleží jen a jen na Vás, kolik jste ochotni investovat.
Technologické vylepšováky
Antibakteriální úprava u některých typů zajistí hygienické skladování veškerých potravin. Jde o speciální tenkou vrstvu většinou s příměsí stříbra, která zajistí likvidaci přítomných bakterií. Technologie No frost zajišťuje rozvod a řízení proudu chladného vzduchu v rámci celé lednice, proto je zachována delší trvanlivost potravin. Dalším přínosem je odpadnutí povinnosti odmrazovat, protože lednice vůbec nenamrzne. Cool select zone představuje box, kde můžete nezávisle ovládat teplotu uvnitř a vytvořit tak specifické podmínky skladování i pro ty nejnáročnější potraviny.
Naše další tipy:
Malá, ale šikovná
Úsporná chladničkaElectrolux s 18-litrovým mrazícím boxem v energetické třídě A, to je malá, skladná a praktická Zanussi ZRG314SW. Pokud hledáte vhodnou lednici, která Vám bude dělat společnost na chalupě či koleji, je pro Vás tento model ideální kandidátkou.
Vychlazená voda vždy po ruce
Luxusně vyhlížející kombinovaná lednička Brandt Cen 3123 X se zabudovaným LCD displejem oplývá nejen praktickou antibakteriální úpravou, ale i protinámrazovou No frost technologií. Neobvyklým doplňkem je vestavěný dávkovač na vodu, díky němuž budete mít osvěžující chlazený nápoj vždy po ruce.
Lednice, která umí dokonce načepovat pivo
Stylová kombinovaná chladnička Ardo Home Pub je určená nejen pro vášnivé milovníky čerstvě točeného piva. Součástí je 5-ti litrový pivní soudek, v němž je neustále obsah udržován na nejlepší konzumní teplotě. Přesto spadá tento produkt do energetické třídy A. Přičemž jeho nevšední matně šedavý vzhled dodá moderní ráz každé kuchyni.